а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кашира

кашираат; каширајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Обложи, обложува, облепи, облепува нешто со листови, слоеви на нешто.
Англиски: cover up Албански: mbështjellë
2. Сокрие нешто.
Англиски: cover up Албански: fsheh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги кашираше грешките.
Изведенки
каширање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК