а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кашест

кашести
Вид збор: Придавка
Што е како каша, сличен на каша.
Англиски: mushy
Примери:
Кашесто јадење.
Кашеста маса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК