а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кашав

кашавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 52922
1. Што е како каша.
Англиски: mushy
Примери:
Калта беше кашава од обилните есенски дождови.
2. Што е слаб, мек, неиздржлив.
Англиски: soft
Употреба: Преносно значење