а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

качунка

мн. качунки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17780
Рано пролетно цвеќе, весник на пролетта, речиси приземни бели, жолти или сино-виолетови цветови во вид на ѕвонче.
Латински: Crocus neapolitanus Англиски: crocus Албански: luleborë
Употреба: Ботаника
Примери:
Од влажната земја плашливо подѕирнуваа качунките.
Изведенки
качунчица ср.
мн. качунчици
дем. и хип.