а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

качкет

мн. качкети
Вид збор: Именка, машки род
Вид шапка со стреа, козирка.
Англиски: casquet
Примери:
Дедо ми секогаш имаше качкет на главата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи