а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

качи

качат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Закачи, беси нешто.
Англиски: hang Албански: var
Примери:
На балконот качиме везени пиперки да се сушат.
Го качи палтото на закачалката.
2. Забодува клин, колец и сл.
Албански: ngulas
Изведенки
качење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи