а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

качество

мн. качества
Вид збор: Именка, среден род
Севкупност од суштински особини, својства на еден предмет или појава cо што се разликуваат од другите.
Англиски: quality
Примери:
Со тие свои качества, тој полека но сигурно им се наложува на луѓето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи