а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

качествен

качествениот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на качество.
Англиски: qualitative
Примери:
качествени придавки
2. Што е без недостатоци, со добри својства, квалитетен.
Изведенки
качественост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи