а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

качар

мн. качари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што изработува и поправа каци, бочви и буриња.
Англиски: cooper
Изведенки
качарски прид.
качарскиот
Пример: Качарски занает.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи