а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

качарница

мн. качарници
Вид збор: Именка, женски род
Просторија во која се чуваат каци, бочви и други садови.
Примери:
Сѐ ви е надвор: куќите, шталите и качарниците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи