а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

качак

мн. качаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8648
1. Одметник од власта и од законот.
Англиски: robber Албански: kaçak, hajdut
Употреба: Архаизам
2. Шверцувана стока, најчесто тутун.
Англиски: smuggled tobacco Турски: kaçak Албански: duhan i kontrabanduar
Примери:
Лутиот дим од евтиниот качак секогаш го смируваше.
3. Лош, суров, непреработен тутун.
Англиски: raw tobacco Албански: kaçak, duhan
Употреба: Разговорно
Изведенки
качачки прид.
качачкиот
Пример: качачки банди
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК