а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кација

мн. кации
Вид збор: Именка, женски род
Железна лопатка за жар.
Англиски: scoop
Примери:
До огништето имаше маша и кација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи