а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каца

мн. каци
Вид збор: Именка, женски род
Голем, валчест, дрвен сад, стегнат со обрачи, на дното проширен, а на горната страна отворен.
Англиски: barrel
Примери:
каца cо сирење, каца cо расол
каца со маст, каца cо туршија
Изведенки
1. каче ср.
мн. качиња
дем.
2. каченце ср.
мн. каченца
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи