а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кафтан

мн. кафтани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27060
Bид долга горна облека, обично од чоја.
Англиски: caftan Турски: kaftan
Примери:
Старицата ме пречека на прагот завиткана со стар, излитен кафтан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК