а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кафеџија

мн. кафеџии
Вид збор: Именка, машки род
1. Сопственик на кафеана, гостилничар.
Турски: kahveci Албански: kafexhi
Употреба: Гастрономија
2. Лице што пие многу кафе, љубител на кафе.
Турски: kahveci Албански: kafexhi
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тој е голем кафеџија.
Изведенки
1. кафеџика ж.
мн. кафеџики
2. кафеџиски прид.
кафеџискиот
Пример: Кафеџиски чирак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи