а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кафетерија

мн. кафетерии
Вид збор: Именка, женски род
Посебен тип ресторан во кој јадењето се добива со самопослужување, а се служи само кафе.
Англиски: cafeteria
Употреба: Туризам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи