а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кафен

кафени
Вид збор: Придавка
1. Што е cо боја на кафе.
Англиски: brown
Примери:
кафена коса, кафено палто
Замолче и седна на еден стар, кафен стол.
2. Што се однесува на кафе, што служи за правење кафе.
Примери:
кафена лажица
FlexiMac
 менување на македонски глаголи