а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кафенце

Види и: кафе (ср.)
мн. кафенца
Вид збор: Именка, среден род
кафе
Англиски: coffee Албански: kafe
Употреба: Деминутив , Гастрономија , Хипокористика
Примери:
Веднаш ќе сварам кафенце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи