а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кафеготвач

мн. кафеготвачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што вари кафе.
Англиски: coffee cook Албански: kafexhi, kafebërës
Употреба: Гастрономија
Изведенки
кафеготвачка ж.
мн. кафеготвачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи