а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кафеав

кафеавиот
Вид збор: Придавка
Што има боја на кафе.
Англиски: brown
Примери:
Носеше кафеав костум.
кафеави очи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи