а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кафана

мн. кафани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13759
кафеана
Англиски: tavern Српски: кафана Албански: tavernë, mejhane
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
Примери:
Се сретнале во една елитна дебармаалска кафана.