а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кауч

мн. каучи
Вид збор: Именка, машки род
Широко легло на расклопување, со низок потпирач, што служи за седење и cпиење.
Англиски: couch
Примери:
Лежеше испружена на каучот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи