а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каучук

(едн.) каучукот
Вид збор: Именка, машки род
Еластична материја, добиена од млечен сок на различни тропски дрва, што служи како главен продукт за изработка на гума.
Англиски: India rubber Албански: kauçuk
Употреба: Ботаника , Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи