а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каустика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Средства за нагризување на метални и други површини; каустични средства.
Албански: kaustikë
Употреба: Хемија
2. Способност за нагризување.
Албански: aftësi për brejtje
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи