а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каури

каурат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави некој да премине во христијанска вера.
Англиски: convert Албански: kaurizoj, konvertoj
Употреба: Историја , Религија
2. (се каури) Преминува во христијанска вера, се покрстува.
Англиски: christianize Албански: kalon në krishter, konvertoj
Изведенки
каурење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК