а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кауза

мн. каузи
Вид збор: Именка, женски род
1. Општ интерес, дело, идеја.
Англиски: cause Албански: kauzë
Примери:
национална кауза
2. Парница, правно прашање.
Англиски: case Албански: çështje juridike
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи