а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каубој

мн. каубои
Вид збор: Именка, машки род
1. Во Северна Америка - лице што чува големи стада говеда, јавајќи на коњ.
Англиски: cowboy Албански: kauboj
2. Лик од американските филмови или романи за Дивиот Запад и борбата меѓу колонизаторите и Индијанците.
Англиски: cowboy Албански: kauboj
Изведенки
каубојски прид.
каубојскиот
Пример: каубојски филм
FlexiMac
 менување на македонски глаголи