а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катјон

мн. катјони
Вид збор: Именка, машки род
Позитивно електризирана честичка привлечена од катодата.
Англиски: cation Албански: katjon
Употреба: Хемија
Примери:
Позитивно наелектризиран јон - катјон настанува при хемиска реакција меѓу метал и неметал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи