а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катче

мн. катчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. кат
Англиски: angle Албански: kënd
Употреба: Деминутив , Хипокористика
Примери:
Така ќе имаш топло катче каде секогаш ќе бидеш добредојден.
2. Место на одржување на активности во рамките на нешто друго.
Англиски: space Албански: kënd
Примери:
Катче за бригадирки.
Музичко катче.
3. Рубрика во дневен весник или периодично списание за одредена тема.
Англиски: corner Албански: kënd, rubrikë
Примери:
Јазично катче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи