а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катун

мн. катуни
Вид збор: Именка, машки род
1. Привремена летна сточарска населба виcоко во планина, со колиби, трла, бачило и др.
Англиски: cottage Албански: stan
2. Планинско село од две-три куќи или колиби.
Англиски: village Албански: fshat malor me ca shtëpiza
3. Шатор на Роми, Цигани, надвор од населено место, што служи како привремено живеалиште преку летото.
Англиски: tent Албански: shator, tend
4. Bид ткаенина, обично памучна, крута и сјајна со шари, со мустри.
Англиски: cotton Турски: keten Албански: pëlhurë pambuku
Изведенки
катунски прид.
катунскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи