а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катрен

мн. катрени
Вид збор: Именка, машки род
Во поезијата - строфа од четири стиха.
Употреба: Литература
Примери:
Лицето на поетот се појавува во последниот катрен.
Изведенки
катренски прид.
катренскиот
Пример: Катренски строфи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи