а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катраноса

катраносаат
Вид збор: Глагол, свршен
Премачка, обложи, залие со катран.
Англиски: tar
Примери:
Старчето беше во својата куса сакма и со катраносани чизми.
Изведенки
1. катраносува несв.
катраносуваат
2. катраносување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи