а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катраник

мн. катраници
Вид збор: Именка, машки род
1. Сад во кој се чува катран.
Албански: katranik, enë për katran
2. Јама или земјена печка каде што се палат борови дрва за изработка на катран.
Албански: gropë për katran, katranik
FlexiMac
 менување на македонски глаголи