а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

католички

католичка
Вид збор: Придавка
Што се однесува на католик и на католицизам, што припаѓа, што е својствен за католик.
Англиски: catholic
Употреба: Религија
Примери:
Католичка црква.
Католичка вера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи