а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

католицизам

католицизмот
Вид збор: Именка, машки род
Едно од учењата на христијанската вероисповед на чело cо римскиот папа; католичка вероисповед.
Англиски: Catholicism
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи