а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

католик

мн. католици
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на западната, римска христијанска вероисповед и заедница.
Англиски: Catholic
Употреба: Религија
Примери:
Според папата Франциско, родителите треба да се одговорни, а добрите католици не треба да се размножуваат „како зајаци“.
Изведенки
католичка ж.
мн. католички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи