а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

католизира

католизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Премине, преминува во римокатоличка вера.
Употреба: Религија
Примери:
Сакаат да нѐ католизираат, а нашата црква, нашето свештенство како да ита кон таа работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи