а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катмер

мн. катмери
Вид збор: Именка, машки род
слој
Англиски: layer
Употреба: Разговорно
Примери:
Го нема ѓомлезецот твој - катмер од катмер да се изделува.
Изрази
Катмер-пита - пита кај која корите се многу тенки и се двојат една од друга.
Катмер-каранфил - каранфил со многу цветни ливчиња во цветот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи