а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катмерлија

мн. катмерлии
Вид збор: Придавка
1. (немен. по род) Што е во слоеви, слоевит.
Употреба: Разговорно
2. За цвеќе - што има повеќе ливчиња наредени во неколку реда.
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи