а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катихет

мн. катихети
Вид збор: Именка, машки род
Учител по катихизис, вероучител.
Употреба: Религија
Примери:
Попусто катихетите и учителите подоцна работат за вашите деца да бидат добри и побожни христијани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи