а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катетер

мн. катетери
Вид збор: Именка, машки род
Инструмент во вид на цевка што се поставува во телесни шуплина и органи, за внесување на лекарство или за отстранување на некаква течност.
Англиски: catheter
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи