а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катета

мн. катети
Вид збор: Именка, женски род
Во геометријата - кај правоаголен триаголник, една од двете страни што образуваат прав агол.
Англиски: cathetus
Употреба: Математика
Примери:
Хипотенузата е подолга од катетата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи