а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катедра

мн. катедри
Вид збор: Именка, женски род
1. Маса за предавач, наставник во училница, сала за предавања, обично поставена на повисоко место.
Англиски: lecturer's desk Албански: katedër
Употреба: Образование
Примери:
Класниот старешина се упати кон катедрата, го одложи дневникот и седна.
2. Наставен предмет или група од сродни наставни предмети во високите и вишите школи; соодветен отсек, група во такви школи.
Англиски: department Албански: katedër
Употреба: Образование
Примери:
Катедра за славистика.
Катедра за македонски јазик.
3. Сите предавачи од една или неколку сродни дисциплини.
Англиски: teaching staff Албански: katedër
Употреба: Образование
FlexiMac
 менување на македонски глаголи