а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катедрала

мн. катедрали
Вид збор: Именка, женски род
Главна црква, седиште на бискуп.
Англиски: cathedral
Употреба: Религија
Примери:
Патот минуваше крај катедралата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи