а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

категоричен

категоричниот
Вид збор: Придавка
Што е точно определен, решителен.
Англиски: categorical
Примери:
категорично тврдење
категоричен одговор
категорички императив
Изведенки
1. категорично прил.
Пример: Тој категорично го одби неговиот предлог.
2. категоричност ж.
3. категорички прид.
категоричка
Пример: категоричка поддршка
4. категорички прил.
Пример: Таа категорички одби да го продолжи школувањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи