а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ката

Вид збор: Префикс
Како прв дел од сложенки означува дека нешто се повторува во временско растојание означено со вториот дел од сложенката; со значење секој.
Англиски: every
Употреба: Разговорно
Примери:
катаутро, катаноќ
катагодина, катапразник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи