а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катастрофа

мн. катастрофи
Вид збор: Именка, женски род
Настан со тешки поcледици, голема несреќа со човечки и материјални загуби.
Англиски: catastrophe Албански: katastrofë
Примери:
Радиото емитувало вести за разни катастрофи.
природна катастрофа
морална катастрофа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи