а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катастрофален

катастрофални
Вид збор: Придавка
Што има карактер на катастрофа, што предизвикува катастрофа.
Англиски: catastrophic
Примери:
катастрофални последици
катастрофален земјотрес
FlexiMac
 менување на македонски глаголи