а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катастар

мн. катастри
Вид збор: Именка, машки род
1. Службена евиденција на земјиште според квалитетот, културата и геодетските мерења што служи за технички, економски и статистички цели и како основа за оданочување на земјиштето; службата што ја води таа евиденција.
Англиски: cadastre Албански: kadastër
Употреба: Правда
2. Збирка податоци за земјиштето составена врз основа на таква евиденција, земјишна книга.
Англиски: cadastre Албански: kadastër
Употреба: Архитектура и градба , Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи