а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катарка

мн. катарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22794
1. Заоблена греда, дрвена или метална, вертикално поставена на бродска палуба што служи за распнување на едрата, за набљудување и сл.
Англиски: mast Албански: direk, shtizë
Примери:
На главната катарка се вееше знамето.
2. пуканка
Англиски: popcorn Албански: popkorn, kokoshka
Употреба: Дијалектен збор